Centrum Medyczne Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu | Piotr Knast

Podniesienie brwi i lifting czoła

Opis zabiegu - zabieg polega na podniesieniu opadających brwi oraz napięciu skóry czoła. Może być wykonany przy użyciu endoskopu. W tym wypadku wymaga wykonania trzech cięć o długości około 1,5 cm każde w obrębie skóry owłosionej na szczycie czoła. Przez te nacięcia wykonuje się cały zabieg operacyjny, skórę czoła napina się ku górze podnosząc również brwi a następnie mocuje za pomocą specjalnych płytek z haczykami które po pewnym czasie ulegają rozpuszczeniu (Endotine Coapt System). Podobne rozpuszczalne płytki unoszące brwi mogą być wszczepiane również podczas zabiegu korekcji powiek górnych. Zabieg trwa 1,5-2 godziny. Ze względu na umiejscowienie, blizny pooperacyjne pozostają niewidoczne. Zabieg podniesienia brwi i napięcia skóry czoła może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym po wcześniejszym podaniu leków uspokajających i przeciwbólowych (sedacja) lub w pełnym znieczuleniu prowadzony przez anestezjologa. W zależności od tego można udać się do domu zaraz po zabiegu lub należy pozostać na noc w klinice. Zmiana opatrunku odbywa się następnego dnia.
 
Okres rekonwalescencji - szwy usuwane są po tygodniu. Niewielki obrzęk oraz zasinienia mogą utrzymywać się około 7-10 dni.
 
Możliwe powikłania - występują rzadko, ale nigdy nie możemy całkowicie wykluczyć infekcji lub krwawienia do rany operacyjnej (krwiak).
 
Zabiegi towarzyszące - podniesienie brwi jest często wykonywane jednocześnie z plastyką powiek górnych.
 
Konieczne badania przedoperacyjne - na konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zaleca wykonanie standardowych badań krwi, ewentualnie EKG oraz w razie potrzeby, podyktowanej zdrowiem pacjentki lub pacjenta, badań dodatkowych.
 
Zobacz więcej w Galerii