Skip to main content

Korekcja krzywej przegrody nosowej

Opis zabiegu – zabieg polega na ustawieniu przegrody nosowej w linii środkowej nosa po odpowiednim jej wymodelowaniu. Może dotyczyć tylko przedniej, chrzęstnej części przegrody ale najczęściej korekcji wymaga również część tylna, kostna. Zabieg ma na celu poprawę drożności (oddychania przez nos). Trwa około 1 godziny. Jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez anestezjologa lub w znieczuleniu miejscowym po uprzednim podaniu leków uspokajających i przeciwbólowych (sedacja). W zależności od tego pierwszą noc spędza się w klinice lub tez można udać się do domu. Na zmianę opatrunku pacjent zgłasza się w terminach wyznaczonych przez lekarza.

Okres rekonwalescencji – w trakcie zabiegu do nosa zakłada się specjalne tampony które zostają usunięte po 2-3 dniach. Przez 3-4 dni na nosie noszony jest opatrunek. Normalnym objawem po zabiegu jest obrzęk nosa oraz niewielkie zasinienia ustępujące w ciągu tygodnia. Przez pierwszy miesiąc po zabiegu konieczna jest szczególna ochrona nosa przed urazami, które mogłyby spowodować przemieszczenie przegrody nosowej.

Możliwe powikłania – bardzo rzadko zdarzają się powikłania infekcyjne lub krwawienia z nosa.

Zabiegi towarzyszące – prostowanie krzywej przegrody nosowej jest czasami wykonywane jednocześnie z korekcją kształtu nosa.

Konieczne badania przedoperacyjne – na konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zaleca wykonanie standardowych badań krwi, EKG, oraz w razie potrzeby podyktowanej zdrowiem pacjentki lub pacjenta, badań dodatkowych.