Centrum Medyczne Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu | Piotr Knast

Lifting twarzy - korekcja zwiotczenia skóry twarzy i szyi

Opis zabiegu zabieg polega na napięciu zwiotczałej skóry twarzy i szyi oraz na usunięciu jej nadmiaru. Najczęściej napina się również leżącą pod skórą warstwę powięziowo-mięśniową twarzy (SMAS) co poprawia i wydłuża efekty operacji. Klasyczne ciecia są umiejscowione na skroni, przed lub wewnątrz małżowiny usznej, oraz za uchem.

W zależności od zakresu zabiegu długość cięć na skórze jest modyfikowana przez chirurga. Ze względu na umiejscowienie blizny pooperacyjne są praktycznie niewidoczne. Zabieg operacyjny trwa 3-4 godziny. Może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym po wcześniejszym podaniu leków uspokajających i przeciwbólowych (sedacja) lub w pełnym znieczuleniu prowadzonym przez anestezjologa. Noc po zabiegu pacjentka lub pacjent spędzają w klinice którą opuszczają następnego dnia po zmianie opatrunku. Kolejne wizyty kontrolne są ustalane przez lekarza.
 
Okres rekonwalescencji - przez kilka dni po zabiegu noszony jest lekki opatrunek w postaci opaski. Przez pierwsze 2 dni zalecane jest unikanie twardych i gorących pokarmów. Szwy skórne są zdejmowane w dwóch etapach: w okolicy ucha po 5-6 dniach, pozostałe na skroni i za uchem (w obrębie skóry owłosionej) po 8-10 dniach. Normalnym następstwem zabiegu jest obrzęk twarzy, mogą również wystąpić drobne zasinienia. Obrzęk i zasinienia ustępują stopniowo w ciągu 7-10 dni.
 
Możliwe powikłania - są rzadkie jednak nigdy nie można ich całkowicie wykluczyć. Statystycznie najczęściej jest to krwawienie w okresie pooperacyjnym w wyniku czego pod skórą tworzy się krwiak, czasami wymaga on interwencji chirurga polegającej na zdjęciu szwów i usunięciu krwiaka. Każdy zabieg operacyjny jest również związany z ryzykiem infekcji. Poważne powikłania takie jak uszkodzenie nerwów lub innych istotnych elementów anatomicznych twarzy są niezwykle rzadkie o ile zabieg jest wykonywany przez wyszkolonego i doświadczonego chirurga plastyka.
 
Zabiegi towarzyszące - bardzo często jednocześnie z liftingiem twarzy jest wykonywana plastyka powiek oraz odsysanie nadmiaru tkanki tłuszczowej podbródka i szyi.
 
Konieczne badania przedoperacyjne - na konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zaleca wykonanie standardowych badań krwi, EKG oraz w razie potrzeby, podyktowanej zdrowiem pacjentki lub pacjenta, badań dodatkowych.
 
Zobacz więcej w Galerii