Centrum Medyczne Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu | Piotr Knast

Zmniejszanie piersi

Opis zabiegu - zabieg polega na wycięciu części skóry i gruczołu piersiowego oraz przemieszczeniu brodawki - otoczki tak aby uzyskać mniejsze i kształtne piersi. Zabieg pozwala również na korekcję ewentualnej asymetrii piersi. W zależności od potrzeby konieczne są krótsze lub dłuższe cięcia skórne. Zwykle wykonuje się ciecia wokół otoczki sutkowej, w dolnej części piersi oraz w fałdzie podpiersiowym. Pozostające blizny z czasem stają się mniej widoczne. Zabieg operacyjny trwa około 3-4 godzin. Odbywa się w znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez anestezjologa. Po zabiegu na 1 dobę pacjentka pozostaje w klinice. Następnego dnia po zmianie opatrunku udaje się do domu. Kolejne wizyty kontrolne są wyznaczane przez lekarza.
 
Okres rekonwalescencji - po zabiegu konieczne jest noszenie opatrunków oraz elastycznego biustonosza. Szwy zdejmowane są zwykle etapowo, pierwsze po tygodniu ostatnie po około 2 tygodniach. Normalnym następstwem zabiegu jest obrzęk piersi oraz zasinienia które ustępują po 1-2 tygodniach. Przez 1 miesiąc konieczne jest ograniczenie aktywności ruchowej.
 
Możliwe powikłania - typowe powikłania chirurgiczne takie jak infekcja czy krwiak zdarzają się rzadko. Czasami, zwłaszcza w przypadku dużych piersi oraz pacjentek będących palaczkami tytoniu możemy mieć do czynienia z przedłużeniem gojenia się skóry. W takich razach również blizny pooperacyjne mogą być bardziej widoczne. Może pozostać również pewne osłabienie czucia w zakresie brodawki-otoczki sutkowej.
 
Zabiegi towarzyszące - czasami w przypadku bardzo dużych piersi redukcji piersi towarzyszy liposukcja (odsysanie tkanki tłuszczowej) w okolicy pachy.
 
Konieczne badania przedoperacyjne - na konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zaleca wykonanie standardowych badań krwi, EKG oraz w razie potrzeby, podyktowanej zdrowiem pacjentki, badań dodatkowych.
 
Zobacz więcej w Galerii