Centrum Medyczne Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu | Piotr Knast

Plastyka powłok brzucha

Opis zabiegu - jest to zabieg operacyjny polegający na wycięciu nadmiaru skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha. Zwykle w trakcie zabiegu wykonuje się również zeszycie pochewek mięśni prostych brzucha w celu wzmocnienia brzucha i uczynienia go bardziej płaskim. Cięcie skórne jest prowadzone nisko w okolicy podbrzusza tak aby pozostała po zabiegu blizna była całkowicie schowana w bieliźnie. Długość blizny zależy od zakresu operacji. Również od rozległości zabiegu („wielkości brzucha”) zależy czas operacji która może trwać od 2 do 4 godzin. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez anestezjologa. Po zabiegu pacjentka lub pacjent spędzają w klinice 2-3 dni. Następnie zjawiają się w klinice na wizyty kontrolne wyznaczone przez lekarza.
 
Okres rekonwalescencji - po zabiegu konieczne jest noszenie opatrunku oraz specjalnego elastycznego pasa. Szwy skórne zdejmowane są częściowo po tygodniu a pozostałe po około 2 tygodniach. Normalnymi objawami w miejscu operowanym są: obrzęk, drobne zasinienia oraz bolesność. Ustępują one stopniowo w ciągu 7-14 dni.
 
Możliwe powikłania - jak przy wszystkich interwencja chirurgicznych należy brać pod uwagę ryzyko infekcji oraz krwawienia z rany operacyjnej i powstanie krwiaka. Mogą zdarzyć się również problemy z prawidłowym ukrwieniem brzegów skóry (częstsze u palaczy tytoniu). Wszystkie te powikłania zdarzają się jednak stosunkowo rzadko.
 
Zabiegi towarzyszące - podczas plastyki powłok brzucha czasami wykonuje się również odsysani tkanki tłuszczowej np. okolicy boków.
 
Konieczne badania przedoperacyjne - na konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zaleca wykonanie standardowych badań krwi, EKG oraz w razie potrzeby, podyktowanej zdrowiem pacjentki lub pacjenta, badań dodatkowych.
 
Zobacz więcej w Galerii