Skip to main content

Ginekomastia (przerost piersi u mężczyzn)

Opis zabiegu – zabieg polega na wycięciu nadmiernie rozwiniętej tkanki gruczołu sutkowego przez niewielkie nacięcie wokół otoczki brodawki sutkowej. Po zabiegu pozostaje mało widoczna blizna. Zabieg trwa 1-2 godziny i jest zwykle wykonywany w znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez anestezjologa. Pierwszą noc po zabiegu pacjent spędza w klinice. Następnego dnia po zmianie opatrunku udaje się do domu. Kolejne wizyty kontrolne są wyznaczane przez lekarza. Czasami znaczne powiększenie piersi u mężczyzn jest spowodowane głównie nadmiernym rozwojem tkanki tłuszczowej a nie gruczołu sutkowego. W tych przypadkach bardzo skuteczna okazuje się liposukcja, czyli odessanie tkanki tłuszczowej za pomocą cienkiej kaniuli (rurki) wprowadzanej pod skórę przez kilkimilimetrowe nacięcie. Po takim zabiegu nie pozostają praktycznie żadne blizny.

Okres rekonwalescencji – po zabiegu konieczne jest noszenie lekkiego opatrunku oraz specjalnego elastycznego pasa uciskowego. Szwy zdejmuje się po tygodniu. Normalnym następstwem zabiegu jest obrzęk i zasinienia ustępujące w ciągu 1-2 tygodni.

Możliwe powikłania – rzadko zdarzają się typowe powikłania chirurgiczne takie jak infekcja lub krwawienie z rany operacyjnej (krwiak).

Zabiegi towarzyszące – czasami jednocześnie z wycięciem przerośniętej tkanki gruczołu sutkowego wykonuję się liposukcję (odessanie tkanki tłuszczowej) w okolicy klatki piersiowej czy pachy.

Konieczne badania przedoperacyjne – na konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zaleca wykonanie standardowych badań krwi, EKG oraz w razie potrzeby, podyktowanej zdrowiem pacjenta, badań dodatkowych.