Skip to main content

Korekcja kształtu nosa

Opis zabiegu – w zależności od zakresu zabiegu możemy wykonać korekcję całego nosa czyli zarówno części chrzęstnej jak i kostnej (całkowita plastyka nosa) lub też tylko części chrzęstnej nosa (plastyka czubka nosa). Zmiana kształtu może dotyczyć: symetrii (skrzywienia nosa), długości, szerokości, likwidacji garbu grzbietu nosa, zmniejszenia i podniesienia czubka nosa.

Zabieg najczęściej wykonuje się wykorzystując cięcia wewnątrz nosa które zaszywa się szwami rozpuszczalnymi. Nie ma więc widocznych blizn na skórze. W zależności od zakresu zabieg trwa 1-2 godziny i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez anestezjologa lub w znieczuleniu miejscowym po wcześniejszym podaniu leków uspokajających i przeciwbólowych (sedacja). W zależności od rodzaju znieczulenia pacjent lub pacjentka pozostają na noc w klinice lub mogą udać się do domu.

Zmiana opatrunku jest konieczna następnego dnia, kolejne wizyty ustala lekarz.

Okres rekonwalescencji

Okres rekonwalescencji – po korekcji części kostnej nosa przez 8-10 dni jest konieczne noszenie opatrunku usztywniającego na nosie. Po plastyce czubka nosa wystarcza lekki opatrunek plastrowy noszony 3-4 dni. Rozpuszczalne szwy wewnątrz nosa nie wymagają usunięcia. Przez 7-10 dni utrzymują się zasinienia wokół oczu oraz lekki obrzęk, stopniowo ustępujący. Po zdjęciu opatrunku należy rozpocząć masowanie nosa. W ciągu pierwszego miesiąca po zabiegu należy szczególnie chronić nos przed urazami które mogłyby spowodować przemieszczenie zrastających się kości nosa.

 

Możliwe powikłania – bardzo rzadko zdarzają się powikłania infekcyjne lub krwawienia z nosa.

Zabiegi towarzyszące – korekcji kształtu nosa czasami towarzyszy prostowanie krzywej przegrody nosowej.

Konieczne badania przedoperacyjne – na konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zaleca wykonanie standardowych badań krwi, EKG, oraz w razie potrzeby podyktowanej zdrowiem pacjentki lub pacjenta, badań dodatkowych.

Słowa kluczowe: Korekcja nosa, Korekcja nosa wrocław, chirurgia plastyczna wroclaw