Skip to main content

Korekcja kształtu piersi- podniesienie piersi (mastopeksja)

Opis zabiegu – zabieg polega na wycięciu nadmiaru zwiotczałej skóry piersi oraz przemieszczeniu brodawki-otoczki tak aby uzyskać poprawę kształtu piersi. Zabieg pozwala również na korekcję ewentualnej asymetrii piersi. W zależności od potrzeby konieczne są krótsze lub dłuższe cięcia skórne. Czasami wystarczą jedynie niewielkie ciecia wokół otoczki sutkowej ale często konieczne są również cięcia w dolnej części piersi oraz fałdzie podpiersiowym. Pozostające blizny z czasem stają się mniej widoczne. Zabieg operacyjny trwa około 2-3 godzin. Odbywa się w znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez anestezjologa. Po zabiegu na 1 dobę pacjentka pozostaje w klinice. Następnego dnia po zmianie opatrunku udaje się do domu. Kolejne wizyty kontrolne są wyznaczane przez lekarza.

Okres rekonwalescencji – po zabiegu konieczne jest noszenie opatrunków oraz elastycznego biustonosza. Szwy zdejmowane są zwykle etapowo, pierwsze po tygodniu ostatnie po około 2 tygodniach. Normalnym następstwem zabiegu jest obrzęk piersi oraz zasinienia które ustępują po 1-2 tygodniach. Przez 1 miesiąc konieczne jest ograniczenie aktywności ruchowej.

Możliwe powikłania – typowe powikłania chirurgiczne takie jak infekcja czy krwiak zdarzają się rzadko. Czasami, zwłaszcza w przypadku dużych piersi oraz pacjentek będących palaczkami tytoniu możemy mieć do czynienia z przedłużeniem gojenia się skóry. W takich razach również blizny pooperacyjne mogą być bardziej widoczne. Może pozostać również pewne osłabienie czucia w zakresie brodawki-otoczki sutkowej.

Zabiegi towarzyszące – czasami wycięcie nadmiaru zwiotczałej skóry piersi jest wykonywane jednocześnie z wszczepieniem implantów piersiowych. Pozwala to na zmniejszenie zakresu wycięcia skóry i ograniczenie pozostałych blizn (np. tylko wokół otoczki sutkowej).

Konieczne badania przedoperacyjne – na konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zaleca wykonanie standardowych badań krwi, EKG oraz w razie potrzeby, podyktowanej zdrowiem pacjentki, badań dodatkowych.