Skip to main content

Korekcja odstających uszu (operacje plastyczne uszu)

Opis zabiegu – zabieg polega na odpowiednim wymodelowaniu i odgięciu małżowin usznych. Cięcie wykonuje się na tylnej powierzchni ucha dzięki czemu po zabiegu blizna jest całkowicie niewidoczna. Zabieg trwa około 1 godziny. Jest wykonywany zwykle w znieczuleniu miejscowym, przed zabiegiem czasami podawane są leki uspokajające i przeciwbólowe (sedacja). Po zabiegu można udać się do domu.

Zmiana opatrunku jest konieczna następnego dnia po zabiegu.
Korekcja odstających małżowin usznych może być wykonywana już u 6-7 letnich dzieci, które zwykle znoszą ten zabieg lepiej niż dorośli, natomiast chrząstka małżowin usznych jest u dzieci miękka i elastyczna i bardzo dobrze poddaje się modelowaniu. Po zabiegach wykonywanych u małych dzieci efekty plastyki są najlepsze i najbardziej naturalne.

Okres rekonwalescencji – przez kilka dni po zabiegu nosi się lekki opatrunek w postaci opaski. Szwy skórne usuwa się po 8-10 dniach, można również użyć szwów rozpuszczalnych których nie trzeba zdejmować. Przez 3-4 tygodnie po zabiegu należy zakładać na noc elastyczną opaskę ochraniającą uszy. Obrzęk i zasinienia małżowin usznych są normalne po zabiegu i ustępują stopniowo w ciągu 7-10 dni.

Możliwe powikłania – rzadko zdarzającym się powikłaniem jest krwiak lub infekcja.

Zabiegi towarzyszące – w przypadku bardzo dużych małżowin usznych korekcji odstawania może towarzyszyć również ich zmniejszenie.

Konieczne badania przedoperacyjne – na konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zaleca wykonanie standardowych badań krwi oraz w razie potrzeby podyktowanej zdrowiem pacjentki lub pacjenta, badań dodatkowych.

Słowa kluczowe: operacje odstających uszu, operacje plastyczne odstających uszu, chirurgia plastyczna odstających uszu,