Skip to main content

Liposukcja – odsysanie tkanki tłuszczowej okolicy podbródka i szyi

Opis zabiegu – zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z podbródka i szyi poprzez odessanie jej za pomocą cienkiej kaniuli, wprowadzanej pod skórę przez drobne, kilkumilimetrowe nacięcie. Zabieg trwa około 1 godziny. Może być wykonany w znieczuleniu miejscowym po wcześniejszym podaniu leków uspokajających i przeciwbólowych (sedacja) lub w pełnym znieczuleniu prowadzonym przez anestezjologa. W przypadku znieczulenia miejscowego po zabiegu można udać się do domu, po znieczuleniu ogólnym na 1 noc pozostaje się w klinice. Zmiana opatrunku odbywa się następnego dnia po zabiegu.

Okres rekonwalescencji – przez kilka dni po zabiegu wskazany jest lekki opatrunek oraz stosowanie ucisku w operowanej okolicy (opaska). Okresowe stosowanie opaski uciskowej jest zalecane również przez kilka tygodni po zabiegu ( np. w nocy). Niewielki obrzęk i drobne zasinienia ustępują w ciągu tygodnia.

Możliwe powikłania – tak jak w przypadku każdego zabiegu nie możemy wykluczyć infekcji lub krwiaka w miejscu operowanym. Powikłania te są jednak rzadkie.

Zabiegi towarzyszące – często liposukcja okolicy podbródka jest wykonywana jednocześnie z liftingiem twarzy i szyi.

Konieczne badania przedoperacyjne – na konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zaleca wykonanie standardowych badań krwi oraz w razie potrzeby, podyktowanej zdrowiem pacjentki lub pacjenta, badań dodatkowych.